Institut VmV

Fibromyalgie – jak mírnit bolest

Na této stránce najdete užitečné informace ve spojitosti s bolestivou nemocí jménem fibromyalgie, jejími příčinami a symptomy. Naše doporučení mají pomáhat pacientům při zacházení s nemocí a být tak podporou při léčbě. Navíc Vám ukážeme, jak svou nemoc můžete mírnit přírodní cestou – mikronutriční terapií, a redukovat tak bolestivost...

 

1. Fibromyalgie – všude jen bolest

U fibromyalgie, které se také říká revma měkkých tkání, se jedná o nevyléčitelný komplexní bolestivý syndrom. Bolesti se vyskytují na různých místech těla a mohou vznikat ve svalovině, ve vazivu i v kostech. Pro tuto nemoc jsou typické určité body, takzvané tender points nebo také spoušťové body. Jedná se o celkem 18 ohraničených bodů, kde je citlivost na tlak obzvláště intenzivní. Spoušťové body jsou asi jeden centimetr velké oblasti ve svalovině nebo na úponech šlach.

Pacienti s fibromyalgií mívají za sebou dlouhou historii utrpení, než se dopracují k diagnóze svého onemocnění – fibromyalgie je totiž těžko diagnostikovatelná nemoc. Symptomy sice vypadají jako čistě fyzické onemocnění, příčiny fibromyalgie ale leží v kombinaci těla a ducha.

2. Příčiny a symptomy

Příčiny a mechanismy onemocnění nejsou dosud dostatečně objasněny. Je ale jisté, že vznik fibromyalgie je ovlivněn vícero různými faktory. Klinický obraz nemoci se skládá z genetických, hormonálních, psychických a neurofyziologických faktorů. Vědci navíc vycházejí z toho, že zpracování bolesti v mozku a míše může být narušeno po operaci nebo zranění. Systém pro zpracování bolesti, který je součástí centrálního nervového systému, zprostředkovává zkreslené informace, což vede ke sníženému prahu bolesti.

Dle údajů organizace ACR (American College of Rheumatology) trpí pacient fibromyalgií, pokud má bolesti v alespoň třech oblastech těla, bolesti přetrvávají alespoň tři měsíce a 11 z celkem 18 spoušťových bodů je bolestivě hmatatelných. Tato kritéria jsou orientační diagnostickou pomůckou pro lékaře. Pacienti pociťují bolest individuálně a rozdílně – jako vrtání, pálení, řezání nebo jako tupou bolest.

Navíc se rozlišuje mezi hlavními symptomy, které jsou nutné ke stanovení diagnózy, a vedlejšími symptomy, které jsou rovněž časté.

Hlavní symptomy

 • Chronické bolesti
 • Přetrvávající únava
 • Vyčerpání
 • Poruchy spánku
 • Bolesti v zádech, zátylku a hrudníku
 • Bolesti kloubů v horních i dolních končetinách
 • Bolesti hlavy respektive migréna
 • Trávicí potíže
 • Potíže při močení

Vedlejší symptomy

 • Pocity otoku rukou, nohou nebo obličeje
 • Ranní ztuhlost
 • Dráždivé střevo a dráždivý žaludek
 • Suchost nebo přecitlivělost sliznic
 • Ustrašenost, deprese nebo dokonce vyhoření
 • Třes
 • Poruchy menstruace
 • Sucho v ústech
 • Nevolnost

Pacienti se musejí naučit, jak se svou nemocí žít. Nelze ji sice vyléčit, pacienti ale mohou učinit řadu opatření, aby redukovali příznaky fibromyalgie a zmírnili bolest.  Doporučují se formy terapie, které může pacient provádět sám a bez vedlejších účinků, protože terapie většinou trvá celý život.

3. Mikronutriční terapie pro zmírnění bolesti

Úspěšnou metodou pro prevenci i podpůrnou terapii při fibromyalgii je mikronutriční terapie. Tato forma léčby je důležitou součástí výživové medicíny a slouží pro optimální zásobování těla všemi relevantními vitamíny, minerály, stopovými prvky a sekundárními rostlinnými látkami. mikronutrienty jsou nezbytné pro všechny životně důležité funkce buněk a orgánů a hrají ústřední roli i při fibromyalgii.

Fibromyalgie mimo jiné souvisí s překyselením tkání, proto by měly být užívány mikronutrienty s odkyselujícím účinkem. Stopové prvky draslík, vápník a hořčík jsou pro tento účel nejvhodnější. Hořčík například má uvolňující účinek na svaly a je prevencí svalových křečí, spasmů a třesu. Je to minerál na nervy – mírní stres a podporuje dobrý spánek.

Pacienti s fibromyalgií jsou z důvodu trvalých zánětů v těle vystaveni zvýšenému oxidačnímu stresu a spotřebovávají proto mnohem více  mikronutrientů než zdraví lidé. Užívání doplňkových  mikronutrientů s vitamínem E a koenzymem Q10 z přírodních zdrojů pro zmírnění oxidačního stresu je proto velmi žádoucí.

L-karnitin je látka podobná vitamínům, která zvyšuje svalovou sílu a tělesnou výdrž, redukuje bolesti a deprese a má pozitivní vliv na únavu, stavy strachu a smutnou náladu. Je prevencí poruch oběhového a nervového systému a předchází rychlé únavě svalů. Nejdůležitějším úkolem L-karnitinu je doprava mastných kyselin. Mastné kyseliny slouží jako palivo pro svalovou práci. Nedostatek L-karnitinu vede dlouhodobě ke chronickému oslabení svalů, koncentrace a výkonnosti.

V souvislosti s hořčíkem a omega-3 mastnými kyselinami byla zjištěna redukce bolestivosti a počtu citlivých spoušťových bodů. Totéž platí pro zinek a selen. Doplňkové užívání těchto  mikronutrientů je všeobecně prospěšné pro celkový zdravotní stav. Omega-3 mastné kyseliny jsou obzvláště vhodné jako alternativní terapie fibromyalgie, protože se mimo jiné podílejí na regulaci různých funkcí oběhového a nervového systému.

Vitamíny skupiny B působí proti bolesti a prokazatelně snižují spotřebu léků. Mikronutriční směsi, které obsahují také vitamín C a hořčík, mají u pacientů významně pozitivní vliv na zpracování stresu. Pacienti mají méně bolestí, lepší obranné látky a jsou psychicky stabilnější.

Pro pokrytí potřeby těchto důležitých živin je vhodné pravidelné užívání mikronutričního koncentrátu z přírodních zdrojů - zde se dozvíte více.

4. Přírodní a efektivní podpora léčby

V moderní mikronutriční medicíně se coby základ léčby fibromyalgie doporučuje optimálně dávkovaná mikronutriční směs z přírodních zdrojů. Při pravidelném užívání těchto preparátů lze vyrovnat deficity a zajistit nejlepší možnou výživu buněk. Komplexní mikronutriční preparát z přírodních zdrojů vede k celkové redukci bolestivosti a navíc významně přispívá ke všeobecnému dobrému zdravotnímu stavu.

Je ale velmi důležité, nesoustředit se jen na jednotlivé mikronutrienty. Vědci zjistili, že mikronutrienty působí lépe, pokud jsou užívány v kombinaci. Vždy byste měli volit výrobky, které jsou optimálně dávkované a obsahují výhradně přírodní látky.

Institut pro prevenci a moderní medicínu vitálních látek proto doporučuje mikronutriční koncentrát LaVita, protože obsahuje všechny důležité vitamíny, minerální látky, stopové prvky a sekundární rostlinné látky, odpovídá optimálnímu dávkování a je 100 % přírodního původu.

5. Doporučení při fibromyalgii

Tipp Ernährung

Výživa

Principielně se při fibromyalgii doporučuje vegetariánská strava s velkým množstvím ovoce a zeleniny. Tento způsob výživy má pozitivní vliv na rovnováhu kyselin a zásad v těle. Antioxidanty obsažené v ovoci a zelenině totiž přispívají k regulaci oxidačního stresu.

Tipp Bewegung

Pohyb

Pohybujte se dostatečně a pravidelně. Pokud možno provozujte nějaký sport, vhodné jsou především sporty nenáročné pro klouby, například plavání nebo nordic walking. Pravidelný pohyb redukuje pocit stresu a zlepšuje psychickou pohodu.

Tipp Vitalstoffe

Mikronutrienty

Dbejte na co nejlepší příjem mikronutrientů. Optimální funkci buněk a orgánů lze zajistit jen v případě, že organismus dostává všechny potřebné mikronutrienty. Dostatečný příjem mikronutrientů navíc přispívá ke zmírnění bolestí.

Tipp Lebensweise

Životní styl

I ve vztahu k životnímu stylu lze docílit velkých změn. Měli byste se například vyhýbat stresovým situacím a dělat si přestávky. Stres zesiluje symptomy fibromyalgie a v nejhorším případě může vést k depresím a panickým záchvatům.

Tipp Entspannung

Relaxace

Redukujte stres a záněty pravidelnými návštěvami sauny, minimálně jednou za týden. Relaxační cvičení (například progresivní svalová relaxace) mohou pomoci při odbourávání stresu a nabírání nových sil.

Institut VmV je nezávislý a svobodný institut, který není napojen na žádné farmaceutické společnosti. Obsah této stránky zpracoval výlučně náš institut a platí za obecný zdroj informací.

Seznam použité literatury

- Arranz LI et al.Fibromyalgia and nutrition, what do we know? Rheumatol Int 2010;30:1417 – 1427
- Codero MD et al. Oxidative stress and mitochondrial dysfunction in Fibromyalgia. Neuroendocrinol Lett 2010;31(2):101 – 105
- Rossini M. et al.: Double-blind, multicenter trial comparing acetyl l-carnitine with placebo in the treatment of fibromyalgia patients. Clin Exp Rheumatol. 2007 (2): S. 182- 188
- Schlebusch L. et al.: The effects of an oral multi vitamin mineral combination on stress. S Afr Med J. 2000 (12): S. 1216-1223
- Sendur O.F. et al.: The relationship between serum trace element levels and clinical parameters in patients with fibromyalgia. Rheumatol Int. 2008 (11): S. 1117-1121